The Eyeliner That Actually Does It's Job

April 1, 2015


A budget friendly eyeliner you should try.
Essence Eyeliner Pen /Extra Longlasting
There is just something so chic about that black line across the lash line and a deep red lip. And I've noticed that this is also one of the looks that gets me the most compliments.  
I used to be afraid of liquid eyeliners, because let's be honest, if you ruin that line you have to start from the scratch, well that's how it's usually with me. I've had countless of times where I would try to do the line (still haven't mastered the flick) and then it just crashes and burns all over my lid. It may work for Halloween, but not really for an event or day at the office. So for a very long time I sticked with a kohl pencil in black or for a more natural look dark brown. 
I think this has to be the cheapest eyeliner I've ever tried - costs around 3€ - and so far the best. I haven't tried the Soap & Glory's, Tom Fords, YSL or any other high street eyeliner that is out there, I'll get around it when my budget will allow it. Also, I don't really believe that everything should always cost half a months rent or make you get a loan. I love to discover budget friendly items that does their job as if they cost 20+. So for now this will do. 
The texture of this eyeliner is just right - not too liquidy or thick and doesn't dry in 2 seconds, so you don't need to be in a rush to make it perfect (of course you can't do it for half an hour, let's be real). And the felt nib is perfect for subtle or thicker lines. I usually keep it with the tip down, so all the liquid is in the tip and it's not dry when I apply it. And it's black! Like really really black, there's not a single dark grey tone in it. You don't need to do 3 layers to get it jet black. And another great thing about it, is that it is most definitely extra long lasting as it says on the product. I put it on in the morning and it's still hanging out there when I get home after work or event. No need for a touch up or hourly checkup in the mirror. The easiest way to remove it though would be with a waterproof makeup remover. 
Have you tried this eyeliner? What is your budget friendly eyeliner?
You May Also Enjoy

7 comments:

 1. Mans budžetam draudzigais laineris ir NYX super skinny marker " Maybelline gel laineris..divi atšķirīgi gan iepakojuma, gan tkestūras, gan lietojuma ziņā, bet abi izlietoti un ne reizi nav pievīluši ne mani, ne klientus. :) par šādu cenu 3€ noteikti došu iespēju arī Essence ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Man arī ir tas Maybelline gel laineris, bet man laikam prasās cita otiņa ar viņu, nevis tā, kas ir orģināli :) Un es nevaru saprast vai tas produkts jau ir nedadz pa daudz sacietējis vai nē.

   Delete
 2. Mans budžeta atradums ir Catrice ūdensnoturīgais laineris - melns un noturīgs, tikai noņemšanas process sagādā nelielas galvassāpes. Esmu lasījusi, ka Essence Easy 2 Use laineris ir Kat Von D līdzinieks, būs kādreiz jāizmēģina.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oho, nebiju šo dzirdējusi! Kat Von D laineris jau vispār esot wow! Noteikti piefiksēšu ;)

   Delete
 3. piekrītu, šāds make up uzrunā visvairāk daudzus, bet reti, kad var patiesībā tādu vienkāršību redzēt... ļoti daudzi aizraujas ar acu ēnu 'daudzu pludināšanu... man ļoti pašai patīk šāds acu make up un tumši violeta plūmju krāsas lūpukrāsa, tāda extra glancēta... par acs laineri - ja ir atrasts kaut kas kas tik ļoti apmierina un par tik lētu naudiņu, nav vērts meklēt citu, ok ok ir jau tā. ka ir tāds kārdnājums kaut ko vienmēr jaunu izmēģināt, ja nu tas atklājas ir produkts, bez kura vairs dzīvi nevar iedomāties, i tad visticamāk tas dzinulis pēc kā jauna neļaus apstāties ha ha haa.....
  es ar lietoju maybelline gel liner, piekrītu otiņa varētu būt cita, noskatīju otoņu tādu silikona, ja nemaldos real techniques.... skatījos uz tevis pieminēto soap and glory un vēl šodien nesaprotu, kāpēc nenopirku....ahā tiem bija akcija 3 par divu cenu un trīs produkti jau bija groziņā :)
  kaut arī piekrītu, ka šikākais no make up look, pati ļoti reti lietoju...skropstu tuša vaigu sārtums aidā.....
  tu kā vienmēr exeleni skaista

  ReplyDelete
 4. This sounds awesome! Definitely going to try! x

  Blog A Girl with a Camera

  Youtube A Girl with a Camera

  ReplyDelete
 5. Paldies paldies par ietikumu! Šis tiešām ir viens brīnumlīdzeklis, bet kā jau minēju, man tā noņemšana problēmas nesāgādā! :)

  ReplyDelete