Strong Hair? Hell Yes!

January 30, 2015


I have a little secret. Curious?
Dove Pure Care Dry Oil shampoo, conditioner & hair oil
My love affair with Dove products started with their Nutritive Solutions Nourishing Oil Care shampoo. I bought it on sale and I wasn't expecting from it anything. Just a shampoo with a nice smell that would wash my hair. Basically, do it's work. But it did more. After the first time of using I felt the difference in my hair. They felt stronger and the texture was more solid, less downy. Then later that month Dove contacted me and asked me if I wanted to test some products and do a giveaway. To both questions my answer was: Hell yes! (Of course I wrote a more polite answer back).  
And so then I got to try this Pure Care Dry Oil series, that I would have tried anyway eventually, because I'm curious. They gave me the full set that consists of shampoo, conditioner and hair oil. I'm using the shampoo daily and I'm not planning on changing that anytime soon. It does the same as the first shampoo that I tried from them. My hair is strong, smell ah-mazing & seem to be easier to style. Have to admit though, I've been lazy with using the conditioner. I do it sometimes, maybe once or twice a month, because then my hair is just too sleek and impossible to style afterwards. Hair oils have been a big love for me ever since I tried Avon stuff, so I was curious to see how this would work. And I'm not complaining. The hair just soaks it up when I go through them. I don't know is it just me, but for some reason the smell of this product reminds me of Johnson's baby powder. Anyone else? 
So my resume: I absolutely love these products. They just work for my hair so good! 
Have you tried this series? Comment away! 

Photos by me 
You May Also Enjoy

7 comments:

 1. man patīk Dove ķermeņa kopšanas līdzekļi, bet no matu produktiem nezin kāpēc izvairos. tāds iespaids, ka būs "smagi". bet var jau būt, ka vienreiz jāsaņemas un jāizmēģina :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Vot kaut kā pēdējā laikā viņi tiešām laiž klajā daudz labus produktus. Vēl lieliskas arī ir dušas želejes no Purely Pampering sērijas ;)

   Delete
 2. Es reiz nopirku Dove šampūnu un man mati nekad iepriekš nebija TIK ļoti elektrizējušies un pieplakuši pie galvas, kā pēc Dove šampūniem... Iespējams tagad kaut kas ir mainījies, bet kopš tās reizes neesmu vairs tos pirkusi... :(

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kurā sezonā tu viņu lietoji?
   Es esmu pamanījusi, ka man parasti elektrizējas, ja aizeju gulēt ar mitriem matiem. Ja izžāvēju un vēl salieku eļļas tad ir ļoti ok.

   Delete
  2. Ja pareizi atceros, tad bija vasara un vasarās man nekad nav problēmas ar matu elektrizēšanos. :( Matus mazgāju tikai no rītiem, jo citādi pamostos kā čirkains suns. :D Eļļas, protams, ir neatņemama ikdienas matu sastāvdaļa.

   Delete
 3. Man arī ļoti patīk Dove ķermeņa kopšanas līdzekļi, tomēr matu līdzekļi kaut kā nesaista. Esmu šobrīd nogurusi no eļļām matu produktos, pārgāju uz šampūnu un balzamu bez eļļām, ļoti sagribējās svaigu aromātu, jo visi "eļļainie" šampūni un kondicionieri smaržo diezgan sladi un reizēm pat pasmagi. :) Man ir atsauksmes par Matrix Oil Wonders sēriju un slaveno Moroccanoil. :)

  ReplyDelete
 4. Šo konkrēto sēriju nelietoju, bet man draudzene ir par to sajūsmā. Viņai arī sausi mati un saka, ka efekts ir jūtams, un vēl bai pietam :)
  Vispār lietoju Dove produkciju matiem, jo patīk kā mati jūtas pēc lietošanas. Jau vairākus mēnešus topā ir Dove Damage Solutions ātras iedarbības kondicionieris :)

  ReplyDelete